Rynek motoryzacyjny w Polsce - trendy i przyszłość motoryzacji w kraju - Motoryzacja i transport

Dodane: 10-06-2023 08:19

blisko 600 tysięcy nowych samochodów osobowych oraz ponad 35 tysięcy ciężarowych. Niestety, w wyniku pandemii COVID-19 i związanych z nią ograniczeń, rynek motoryzacyjny zwolnił w 2020 roku. Według raportu PZPM sprzedaż nowych samochodów osobowych zmniejszyła się o 22%, a ciężarowych o 11,5% w porów

Rynek motoryzacyjny w Polsce - trendy i przyszłość motoryzacji w kraju - Motoryzacja i transport Motoryzacja

Rynek motoryzacyjny w Polsce - zwolnienie tempa w 2020 roku

Motoryzacja to jedna z najważniejszych branż w Polsce. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) w 2019 roku sprzedano w naszym kraju naniu do 2019 roku.

Mimo tego, że 2020 rok był trudny dla całej branży, motoryzacja w Polsce nadal rozwija się i wprowadza nowe technologie. Kolejna dekada zapowiada się dla niej jeszcze bardziej innowacyjnie.

Elektryczna przyszłość motoryzacji w Polsce

Motoryzacja elektryczna to przyszłość, która już teraz zaczyna nabierać rozpędu w Polsce. W 2020 roku liczba elektrycznych samochodów w Polsce przekroczyła 10 tysięcy, co oznacza wzrost o ponad 90% w ciągu roku. Rząd Polski również podjął działania, aby zachęcać do zakupu samochodów elektrycznych, np. poprzez wprowadzenie zwolnienia z opłaty rejestracyjnej oraz zniżki w podatku od posiadania samochodu.

Jednym z największych wyzwań dla motoryzacji elektrycznej w Polsce jest rozwijanie infrastruktury, czyli stacji ładowania. Według danych PZPM w Polsce działa obecnie ponad 2,9 tysiąca punktów ładowania, lecz wciąż brakuje ich w niektórych regionach kraju, szczególnie na trasach między miastami.

Motoryzacja w dobie pandemii - nowe wyzwania dla branży

Pandemia COVID-19 wpłynęła nie tylko na rynek motoryzacyjny, ale również na same zachowania kierowców. Pojawiła się większa potrzeba korzystania z prywatnych samochodów w celu uniknięcia zatłoczonych środków transportu publicznego. Z kolei flota samochodów firmowych zaczęła być wykorzystywana coraz bardziej wewnętrznie z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się pomiędzy miastami oraz krajami.

Pandemia z pewnością ukształtuje nowe trendy w motoryzacji. Branża musi szybko reagować na zmiany w potrzebach klientów i wprowadzać innowacje, np. w zakresie higieny wewnętrznej samochodów czy systemów telematycznych.

Światowa gospodarka z pewnością otrząśnie się z pandemii, będąc na sile, a co za tym idzie, rynek motoryzacyjny będzie musiał szybko dostosować się do nowych trendów i zmienić swoje podejście do klientów. Otwarcie być może to nowy, bardziej innowacyjny rozdział w historii motoryzacji.


http://motoryzacja-i-transport.agadi.net.pl/